Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

Zestaw linków web-designera (amatora)

Sieć jest przeładowana informacjami, fora pękają od dyskusji, wyszukiwarki topią się w linkach. Praktycznie wszystko czego potrzebujemy znajduje się już w Internecie, a do największego problemu urasta  powoli dotarcie do informacji a nie ich brak. Słowem kluczem jest agregacja treści. Jednak strona zbiera treści z 100, a i ona sama wraz z dziewięćdziesięcioma dziewięcioma innymi jest agregowana przez kolejną nad-stronę. System co prawda nie jest idealny, prowadzi do swoistego „miękkiego” piractwa informacyjnego.

[placenamehere @ Flickr]

Każdy ma swój zestaw stron na który zagląda, żeby jakoś ogarnąć ogrom sieci i uporządkować sobie informacje. Wszyscy odwiedzamy portale informacyjne (choć na mój gust obecnie liczy się jedynie onet i gazeta), wszyscy mamy strony na których szukamy rozrywki (u mnie rządzi armorgames i izismile) mamy też strony związane z naszą pracą/hobby. Jestem bibliotekarzem jednak bardzo mocno siedzę w cyfrze (zajmuję się w pracy digitalizacją i wieloma innymi sprawami, które zazwyczaj robią informatycy), a prywatnie (wkrótce może także zawodowo) coraz bardziej dryfuję w kierunku tworzenia stron internetowych.

Poniżej zestaw stron i narzędzi (umieszczone bez żadnej sensownej kolejności), które uznaję za bardzo pomocne przy tworzeniu stron i grafiki:

 • WordPress.org – spośród wielkiej trójki (WordPress, Joomla, Drupal) jestem użytkownikiem wordpressa. Nie znam zasadniczo pozostałych systemów od środka. Trochę widziałem bebechów drupala, ale jakoś nie przypadł mi do gustu. Większość stron na joomli jakie widziałem była dość nieciekawa (np. stary i nowy EBIB). WordPressa używałem najpierw w wersji hostowanej na wordpress.com (przeniosłem się z blogspota, a jeszcze wcześniej z onetu). Kiedy przyszło do zakładania własnej strony na własnym serwerze wybrałem sprawdzony produkt. Znałem już interfejs i po prostu zainstalowałem sobie własnego wordressa odkrywając jego możliwości. pierwszą wersja było chyba 2.3, albo 2.4. Ogólnie prehistoria 🙂
 • Wpninja – Polska strona o WP.  Ostatnio trochę mało aktywna ale i tak bardzo dużo ciekawych tutoriali i informacji.
 • Dafont – niewyobrażalnie wielki magazyn fontów.  Przed ściągnięciem fonta możemy w specjalne okienko wpisać tekst i sprawdzić jak będzie wyglądał ubrany w dany font.
 • CSS – Czasem pojawia się jakiś problem z css i trzeba znaleźć wartość jakiejś rzadko używanej klasy, albo coś przetestować. Najczęściej sięgam wtedy do polskiego kursu kurshtml.boo.pl/css/ albo do anglojęzycznego podręczniko-warsztatu w3schools.com/css. Olbrzymią zaletą w3schools jest możliwość przetestowania kodu css na żywo na stronie i sprawdzenia różnych wariantów. Czasem używam też sprytnej pomocy w css’owej typografii CSSTypeSet.
 • Firebug – dodatek do Firefoxa bez którego trudno mi teraz wyobrazić sobie pracę nad stroną internetową. Dzięki niemu możemy z łatwością odszukać klasy css odpowiedzialne za dany element. Można także wizualnie identyfikować elementy najeżdżając na nie.
 • EditPlus – obok firebuga drugie ważne narzędzie bez którego nie wyobrażam sobie już dziś pracy nad stroną.  Dopóki nie mam (jeszcze) MACa i Cody wystarczy. Podświetlanie i kolorowanie kodu ułatwia życie, a numerowanie linijek zwiększa szanse w walce z php.
 • Themeforest to największy sklep z profesjonalnymi skórkami dla wordpressa. Jeśli potrzebujecie jakiegoś bardziej zaawansowanego layoutu i nie macie czasu lub umiejętności na tworzenie go od podstaw to w Themeforest już za kilkadziesiąt złotych kupicie świetny theme.
 • Pixlr to darmowy, szybki i dostępny online program graficzny o dość zaawansowanych możliwościach. Painta bije na głowę, gimpa wyprzedza pod względem interfejsu. Kiedy trzeba coś zrobić szybko, a nie mamy dostępu do własnego Photoshopa. Ostatnio odkryłem tez podobny program Aviary.
 • Czasem po prostu nie możemy wymyślić koncepcji kolorów dla realizowanego projektu, szukamy zestawów współgrających ze sobą, koloru tła który dobrze wyglądać będzie na dużej przestrzeni. Wtedy przydają się takie onlinowe narzędzia jak Kuler oraz Piknik color picker.
 • 960 grid system – narzędzie (?) pomocne w prawidłowym wizualnie i programowo rozłożeniu strony. Pomaga wprowadzić na stronie internetowej boski porządek.
 • ThemeShaper – blog deweloperski ludzi związanych z wordpressem, a jednocześnie strona domowa platformy themowej „automattic” której obecnie używam. Dużo praktycznych porad na wysokim poziomie.
 • Flickr to już legenda jeśli chodzi o zdjęcia. Pomijając wrażenia estetyczne wielu niesamowitych zdjęć, pod względem webdesignu należy zwrócić uwagę na jego CreativeCommons (także do wykorzystania komercyjnego) dzięki którym możemy znaleźć ciekawe ilustracje na stronę.
 • net2ftp – prosty i skuteczny program ftp online. Zawsze pod ręką jak nie ma akurat windows commandera ani filezilli.
 • Design kindle – bardzo wysokiej jakości materiały PSD za darmo do wykorzystania we własnych projektach. Projekt autorstwa Adriana Pelletiera.
 • jQuery for designers – na tej stronie jest wszystko o jednej z najbardziej popularnych i dających szerokie możliwości bibliotek javy. Wykorzystywana w większości sliderów i ruchomych elementów na stronie. Ostatnio dwa moje ulubione pluginy to carousel i kwicks. Małe a cieszą (także oko)

W kategorii inspiracje:

 • Ads of the world – katalog i archiwum najlepszych i najbardziej kreatywnych reklam z całego świata. Genialne źródło inspiracji.
 • For Print Only – dezajnerski blog na temat sztuki drukarskiej i jej produktów.
 • Command-Shift-3 – porównywarka wyglądu stron internetowych oparta o zasadę „hot or not”. Czasem dojrzy się coś ciekawego, ogólnei kolejny kreatywny sposób zabijania czasu.

[Powinno być na dla porządku na początku, ale wyszło na końcu] Strony poradnikowo-agregujące [ jeśli chcemy być (w miarę) na bieżąco i nie lubimy spędzać godzin na wyszukiwarce lub odkopywaniu się z RSSowej lawiny to warto mieć zestaw stron na których regularnie  pracę tą wykonuje za nas ekipa dezajnerskich reasercherów i freaków]

Zapewne wiele stron i narzędzi zapomniałem wspomnieć ale z grubsza tak to wygląda. Zabieram się do dalszej pracy.

Leave a Reply