Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

XVI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów – Kraków 2008

W dniach 16-20 kwietnia br. w Krakowie odbył się kolejny – już szesnasty – Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów z całej Polski. W konferencji wzięło udział ponad 500 referatów w 27 sekcjach tematycznych. Była to konferencja ciekawa oraz na wiele sposobów wyczerpująca. Nie obyło się naturalnie bez pewnych problemów, które jednak przy tak dużej imprezie wydają się czymś nieuniknionym i zostały zniwelowane przez wiele plusów i niespodzianek jakie zostały zaoferowane uczestnikom przez organizatorów. Więcej informacji o przebiegu, wrażeniach oraz kontrowersjach Zjazdu można poczytać na oficjalnej stronie [http://jazon.hist.uj.edu.pl/xvizjazd/] bądź w recenzjach zamieszczonych w serwisie Histmag [#1] [#2]

Spoglądając na tą imprezę z mojego punktu widzenia mogę stwierdzić, iż wygłoszonych zostało wiele referatów, które zdecydowanie mogły zainteresować czytelników serwisu Historia i Media. Pomimo, iż zabrakło sekcji dedykowanej wyłącznie zagadnieniu szeroko pojętych mediów w nauce historycznej ten błąd z pewnością uda się naprawić w przyszłym roku w czasie kolejnej konferencji która odbywać się będzie w Olsztynie, to przeglądając program można stworzyć wirtualna sekcję Historia i Media.

Stworzyć można by ją głównie z dwóch paneli: sekcji XX wieku 4, [którą organizatorzy mogli o wiele trafniej nazwać sekcją Historii Kultury] oraz z sekcji Metodologii gdzie znalazło się kilka bardzo interesujących referatów. Dodatkowo w niedzielny poranek odbyła się także projekcja rosyjskiego filmu „1612” po której miała miejsce dyskusja na temat „między mitem a historią. Dzień jedności narodowej, a rok 1612 w świetle stosunków polsko-rosyjskich.

Po doświadczeniach Zjazdu, nieodparte jest wrażenie, że środowisko młodych historyków jest zjawiskiem niecodziennym. Skala integracji i kontaktów pomiędzy poszczególnymi ośrodkami akademickimi wydaje się nie mieć sobie równych w innych dziedzinach młodej nauki. W dużej mierze jest to zasługą takich właśnie imprez naukowo-integracyjnych jak odbywające sie od 1992 roku Ogólnopolskie Zjazdy Historyków Studentów. Niepoślednią rolę odgrywa w tym także Internet jako wirtualne miejsce spotkań. Serwisy takie jak Histmag, Historycy.org, tematyczne ogólnopolskie fora dyskusyjne, serwisy społecznościowe pozwalają na szybką wymianę doświadczeń, pomysłów oraz wiedzy.

Na koniec zostaje tylko zaprzeczyć pojawiającym się wcześniej obawom jakoby idea Ogólnopolskich Zjazdów Historyków Studentów miała przerosnąć zdolności, zapał środowiska oraz możliwości finansowe kół naukowych. Wydanie 14 poszczególnych tomów publikacji referatów, które dostarczone zostały na obrady z lekkim opóźnieniem, pozostaje niemniej wydarzeniem bezprecedensowym.

Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów, w 2009 odbędzie się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie…. Czyli u nas :/

Przeczytaj ten teks także TUTAJ

Related Posts

Leave a Reply