Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

    W wieku 90 lat zmarł jeden z największych twórców science-fiction sir Arthur C. Clarke (16 XII 1917 – 19 III 2008). Pisarz, futurysta, entuzjasta eksploracji kosmosu. Zmarł dziś na Sri Lance z powodu kłopotów z oddychaniem.

    Napisał kilkadziesiąt książek i tomów opowiadań. Stworzył m.in. takie dzieła jak: Odyseja Kosmiczna 2001, cykl Rama oraz książki z zakresu oceanografii, która była jego drugą pasją obok kosmonautyki.

Na jego opowiadaniach uczyłem się czytania fantastyki naukowej…

 

Related Posts

8 Responses
 1. Dlaczego nie wypada…? ;]
  Clarke miał ten dar, że jego książki nie były zwykłymi opowieściami o czymś. Nie podawały niczego łatwo, przez co zrozumienie każdego zamysłu Clarke’a wychodziło od nas samych – nie od autora. Książki tego typu poszerzają horyzonty – każdy młody człowiek powinien chociaż pobieżnie się z nimi zetknąć. Podobnie było z Asimovem.

  Czyżby wymiana pokoleń pisarzy s-f?

  Ciekawe jakie spojrzenie na przyszłość zafundują nam ich następcy?

 2. HaeSowi chodziło zapewne o to że znać Clarke’a wypada, lub inaczej nie znać nie wypada :).
  Ja tam szczerze to najbardziej lubiłem jego opowiadania i z mniej znanych książek to polecam Koniec Dzieciństwa o końcu naszej rasy…
  Trochę jego twórczości stoi na półce.

 3. @Jewrej – ty jak zawsze w opozycji, założę się ze nie czytałeś pewnie nic spod jego ręki…. 😛 Obejrzyj sobie lepiej „Wilcze Echa” hehehehe.

  @Moon – bez niego nie byłoby wielu rzeczy, zajmował się podrzucaniem pomysłów NASA, podpowiedział im m.in. ideę satelitów geostacjonarnych i pomysł ze mogłoby istnieć coś takiego jak stacja orbitalna. Jako futurysta dość sprawnie spełniał swoją funkcję.

 4. Czy większy… nie wiem. Na pewno należący do panteonu sf obok np.: Asimova, Heinleina, Bardburego, Dicka i Lema… A który z nich większy to rzecz gustu i preferencji literackich.

Leave a Reply