Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

Tank Girl – punkowy teledysk z przyszłości.

    Kolega HaeS rzucił kiedyś w którymś ze swoich komentarzy tytuł filmu Tank Girl. I tak oto po dotarciu do tego filmu miałem przyjemność go obejrzeć. Historia oparta na komiksie, dziejąca się w przyszłości, opowiedziana z dynamiką teledysku i okraszona świetną muzyką oraz animowanymi wstawkami. Do tego dodajmy jeszcze czołg ozdobiony jak domek dla lalek i karate-kangury mutanty. Wychodzi dziwaczny szalony i zakręcony teledysk. Aż dziwne że to tak mało znany film… bardzo dziwne.

    Główną bohaterką jest tytułowa Tank Girl – Rebecca, która w świecie zniszczonym po uderzeniu meteorytu próbuje jakoś sobie żyć razem z przyjaciółmi. Mieszkają w komunie na pustyni pośrodku świata rządzonego przez organizację Water & Power, która sprawuje pieczę nad największym skarbem czyli wodą. W pewnym momencie na jej dom napadają żołnierze W&P i mordują jej najbliższych. Sama dostaje się do niewoli…. i dalej nie będę puszczał więcej spoilerów. Fabuła nawet niezła.

    Trzeba kilka linijek poświęcić klimatowi filmu. Może nie jest to jeszcze pełen cyberpunk, ale w sumie można podciągnąć to jako coś pokrewnego. Całość dzieje sie w realiach punkowo-popowego świata. Wszystko zaś wydaje się błahe, lekkie jak w teledysku z lat 90tych. Kolorowo, głośno i szybko. Główna bohaterka jest niegrzeczna, błyszczy i powiewa kolorowymi i podrasowanymi ciuchami i ozdobami typu pluszowy hełm czy biustonosz w kształcie rakiet. I do tej konwencji komediowej jakoś to wszystko pasuje i nie razi. Rebecca jest głupkowata, niezdarna ale wszystko jej wychodzi kiedy potrzeba, podchodzi do nawet najpoważniejszych spraw z porażającą nieświadomością i lekkością, nie przejmuje się i zdaje się nie zastanawiać nad tym co robi. Girl power. Poza tym ubiera się w dziwne zestawy ciuchów i ma tylko kilka pukli włosów na głowie. Jest to postać tak wyrazista i zaskarbiająca sympatię że, mogłaby stać sie ikoną pop-kultury niczym Lara Croft, pomimo iż nie ma jak ona z przodu balonów.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=O61_0snTt5o]

[Tribute to Tank Girl – prezentacja pod muzyczkę najciekawszych artworków i fragmentów komiksu Tank Girl]

    Film jest oparty na brytyjskim komiksie Tank Girl, który stał się już kultowy. W filmie zastosowano sporo poza czołówką sporo wstawek animowanych w stylu komiksu które tworzą dynamiczny obraz filmu i dają pogląd na to czym jest oryginalny Tank Girl. Równie kultowy(pomimo iż nieznany) co komiks zdaje się już być sam film w którym wystąpiło paru naprawdę dobrych aktorów i przygrywało kilka na prawdę dobrych kawałków. W filmie wystąpili m.in. : Malcolm McDowell, Naomi Watts, Ice-T, Iggy Pop i wielu innych mniej znanych lecz równie dobrych. Główną rolę stworzyła Lori Petty. Muzyka do obrazu składa się z kilkunastu piosenek, które doskonale wpasowują się w popowo-punkowy klimat. Autorami piosenek z soundtrack’a są np.: Bjork, Portishead, Iggy Pop.

 

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=oxLSmIjFEWM&feature=related]

[klip z fragmentami filmu pod muzykę Green Day]

    Muszę przyznać się, że zdziwiło mnie to jak świetny był film Tank Girl i jak przyjemnie się go oglądało. Zastanawiające jest czemu został trochę zapomniany, zalegając na półkach, kiedy gorsze filmy z gatunku są non stop puszczane w tv i cieszą sie niezasłużoną sławą. Może to przez bezkompromisowość, goliznę, przekleństwa i ogólny klimat, który nie przypadł do gustu jakimś cenzorom moralnym… Lecz nic to! Pozostaje tylko propagować film Tank Girl. Wart polecenia na piątkowy wieczór z piwkiem.

Ciekawostka: Twórca komiksu Tank Girl, Jamie Hewlett jest obecnie twórcą animowanych teledysków i image’u zespołu Gorillaz.

[1995]

Related Posts

Leave a Reply