Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

Pisarz i dziennikarz – Jacek Moskwa

Dziś miałem przyjemność, odwiedzić w Warszawie wraz z moją ukochaną, pana Jacka Moskwę. W toku zbierania materiałów do swojej pracy magisterskiej Monika zabrała mnie ze sobą na wywiad z panem Jackiem, dziennikarzem oraz pisarzem, znanym głównie szerokiemu gronu jako autor książek o papieżu Janie Pawle II. Był on także przez wiele lat watykanistą, korespondentem zagranicznym oraz publicystą prasowym, radiowym i telewizyjnym.

O tym jak miły jest to człowiek dowiedzieliśmy się od razu po przyjeździe do stolicy. Starszy, wesoły mężczyzna w wieku około 60 lat, pan Jacek Moskwa odebrał nas ze stacji metra i pojechaliśmy do jego domu, żeby Monia mogła w spokoju przeprowadzić z nim wywiad do pracy magisterskiej. Usiedliśmy w bardzo ładnie urządzonym gabinecie, przygotował nam kawę i herbatę i rozpoczęliśmy wywiad. Moim w nim udziałem było trzymanie mikrofonu :).

Muszę przyznać że słuchało się go z wielką przyjemnością. Opowiadał między innymi o swoim osobistym stosunku do pracy w Rzymie, pielgrzymkach papieski, swoim mistrzu Wańkowiczu i wielu innym bardzo ciekawych sprawach. Słuchając go naszła mnie refleksja, że jesteśmy sumą naszych przeżyć, naszych doświadczeń. Człowiek ciekawy to człowiek, który dużo doświadczył. Ryszard Kapuściński, Melchior Wańkowicz, Władysław Bartoszewski, Jacek Moskwa i wielu wielu innych… Ci ludzie dotykali tworzącej się historii, współtworzyli ją. Pan Jacek opowiadał np. o rozruchach 68 roku, o prasie podziemnej, o Solidarności. Wszystko to pamiętał i we wszystkim brał udział, choć w małej cząstce, ale dotykał tej delikatnej materii z której powstaje później to co dziś zwiemy już historią.

I tym właśnie różnią się studia w stolicy od tych w mniejszym mieście. Rożnica w poziomie zatrudnianej kadry. W Warszawie warsztatowe zajęcia na dziennikarstwie prowadzi Jacek Moskwa, dziennikarz z 40-letnim stażem i 15-letnim stażem korespondenta zagranicznego, a na UWM zajęcia prowadzą teoretycy i domorośli dziennikarze…

Niemniej pan Jacek Moskwa był bardzo uradowany i w sumie chyba dumny że Moni, jako pierwsza pisze pracę magisterką opartą na jego dorobku literackim i dziennikarskim. Wizyta zakończyła się wspólnymi zdjęciami, ofertą wszelkiej pomocy Moni przy pisaniu pracy oraz miłym pożegnaniem. Pan Jacek odwiózł nas na stację metra skąd pojechaliśmy pod Pałać Kultury. Zaliczyliśmy jeszcze wjazd na taras widokowy Pałacu, po czym wróciliśmy autobusem do domu.

Muszę przyznać warto było wybrać się by spotkać tą ciekawą osobistość świata mediów i literatury. Podróże rozwijają. Ja też zbieram swoje doświadczenia. I dodaje je do mojej wewnętrznej sumy przeżyć.

Related Posts

Leave a Reply