Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

Historycy.org – historia w wydaniu web 2.0

W internetowym zalewie informacji jest wszystko a trudno znaleźć cokolwiek. Szczególnie jeśli szukamy czegoś więcej niż wikipedia, na bardziej niszowy temat. Jako że zajmuję sie historią czasem szukam czegoś w internecie, lecz zazwyczaj jedyne co znajduje to streszczenia dla gimnazjalistów i bezwartościowe powielenia informacji z innych stron. Jest jedna taka ostoja dla historyków. Moim zdaniem najlepsza strona historyczna polskiego internetu, forum Historycy.org .
     Forum dyskusyjne może być albo śmietnikiem, albo cennym źródłem informacji. Mnie osobiście fora dyskusyjne wielokrotnie wyratowały z opresji. Jeśli miałbym zaś myśleć o roli tego cudownego wynalazku internetowego, w nauce tak konserwatywnej i niemultimedilnej jaką jest historia to poważnie bym się zastanawiał. Jednak jak udowodniła mi już kilka lat temu strona Historycy.org, byłem w wielkim błędzie.
    Stanowi ona wielkie repozytorium wiedzy licznych historyków, na różnych etapach rozwoju: od uczniów po kadrę naukową. I wszystko to dzieje się samorzutnie, jak to na forach, na zasadzie wolnej dyskusji, pomocy i wymiany wiedzy. Strona podzielona jest na liczne kategorie zgodnie z tradycyjnym podziałem chronologicznym, problematycznym oraz dodanymi pobocznymi kategoriami związanymi z naukami pomocniczymi, niecodziennymi ujęciami historii oraz życiem kulturalno naukowym historycznego półświatka. Zachwycająca jest szczegółowość wielu zagadnień, które przeważnie są omawiane bardzo rzeczowo, o co dbają moderatorzy. Liczne subfora pozwalają rozwinąć każde ze swoich zainteresowań, a jeśli jakiegoś zagadnienia na Historycy.org nie ma to, wystarczy tylko dodać odpowiedni temat i czekać na głosy w dyskusji… Co prawda zdarzają się wpisy mało wartościowe jednak etykieta tego forum i ogólny poziom motywuje raczej do milczenia w przypadku kiedy nie mamy wiele do dodania, a wypowiadanie się tylko kiedy możemy wprowadzić jakiś konstruktywny głos do dyskusji. Bardzo dobrym zwyczajem jest na Historycy.org podawanie bibliografii: książek i artykułów dotyczących tematu, co jak wie każdy historyk jest najważniejszą wskazówką i ułatwieniem pracy.
    Nie znalazłem w Internecie dotychczas lepszego i bardziej rozbudowanego źródła informacji na tematy historyczne. Jak na razie rządzi Historycy.org

Related Posts

3 Responses
  1. frustrat.net

    Przyznaje racje, znam ta strone i bardzo sobie cenie niektore arty tam zamieszczone. Mozna sie dowiedziec wielu ciekawych rzeczy o Polsce i swiecie, niekoniecznie rozpowszechnionych w masowym obiegu.

  2. Historycy.org mieszczą się na liście najpopularniejszych społeczności Gemiusa – mają chyba około 0.4% zasięgu. To już coś.

Leave a Reply