Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

Za co chciałbyś żeby Ci w życiu płacili?

Co chciałbyś robić w przyszłości… co będziesz robić po studiach… gdzie będziesz szukał pracy…

i tak bez końca. Praca praca praca. Niestety, każdego to czeka, nie da się przed tym uciec, więc nie warto się wysilać. Niestety rzeczywistość i plany potrafią być zadziwiająco rozbieżne. Bo plany i marzenia weryfikuje rynek pracy. Jednak nie o tym w sumie miało być.

Wracając dziś autobusem na przeklęty dworzec PKP, mój drugi dom, myślałem o tym co chciałbym robić w życiu. Jakieś tam plany człowiek ma swoje, magisterka ku końcowi, więc coraz częściej pytanie „co chciałbym robić w przyszłości?” pali się nad moją głową jaskrawym światełkiem. Na powyższe pytanie ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedz. Zazwyczaj nie formułuje moich planów publicznie w konkretne słowa przy obcych. Trochę z nieśmiałości, trochę by nie zapeszyć, a trochę bo wiem jak to ludzie potrafią być „uprzejmi” i „życzliwi”.
Dlatego dziś spojrzałem na ten problem z innej strony. Zadałem sobie pytanie bardziej ogólne: Za co chciałbym żeby mi w przyszłości płacili?. Nie wymaga szczegółowej odpowiedzi, podania zawodu, a pozwala obrać ogólny kierunek. I tak jadąc autobusem linii nr 2, gdzieś na wysokości skrzyżowania Kołobrzeska-Dworcowa, mój umysł objawił mi odpowiedz na to pytanie… chciałbym aby płacili mi za pisanie i/lub czytanie!

I to stwierdzenie powoduje, że jakoś optymistycznej patrzę w mroczną przyszłość. Nie zamyka mi ono żadnej drogi, nie powoduje „parcia” na żaden konkretny zawód. Zakreśla pewien obszar zawodowy, w którym mógłbym się z pewnością w jakiś sposób odnaleźć. Kilkanaście lub kilkadziesiąt zawodów, mniej lub bardziej płatnych.

Czy Ty odpowiedziałeś sobie kiedyś już kiedyś na TO pytanie?… no naturalnie nie mam na myśli odpowiedzi typu: „za nic nie robienie”. Chodzi mi o szczerą odpowiedz.

Related Posts

6 Responses
 1. frustrat

  Macku, a powinienes sobie zadac pytanie „Co sprawia mi przyjemnosc?”, „W czym jestem dobry?”.
  Nie badz materialista.
  Sekretem dobrego zarobkowania jest spelnianie sie w tym, co robisz.
  Niby wychodzi na to samo, ale idea inna.

 2. Maciek Rynarzewski

  To ogólnie jest pewien, powiązany zbiór pytań. Łącznie z tymi , naturalnie, które przytoczyłeś powyżej,i których w szerszym planie nie pomijam.
  Tutaj po prostu naszła mnie myśl w taki sposób sformułowana. Sens jest oczywisty, jak mój szanowny przedmówco, raczyłeś zauważyć na końcu swej wypowiedzi: krótkiej, acz trafnej.

 3. Anonymous

  Ja tam nie muszę sobie zadawać pytania „za co”, bo po moim kierunku to możliwości są duże. Za to powstaje pytanie „ile chciałbym, żeby mi płacili”. Pytanie mnie coś ostatnio męczy, gdyż wiem, że więcej (tzn. wystarczająco dużo na to, by stać mnie było na własne mieszkanie i wychowanie dzieci) dostanę w robocie, która będzie mi mniej odpowiadać. Jak wybiorę za to pracę bardziej mi odpowiadającą, to zapłacą mi mniej… dużo mniej. Pozdro! Onetowy Troll

 4. Maciek Rynarzewski

  Widzisz, ja jestem jeszcze chyba na tyle idealistyczny, że myślę najpierw o satysfakcji z tego co robie a potem o kasie.

  O „wielkiej kasie” nie myślę , nie mam na to tzw. „parcia”. Mam za to parcie na to żeby mieć z kim mądrze pogadać w życiu i nie przestać się rozwijać. A kasa jeśli ma przyjść to przyjdzie, a jak nie to nie.

  Priorytet to być szczęśliwym, a jeśli przy tym będą pieniądze to nie zaszkodzi.

 5. Anonymous

  no cóż. A zatem motto dla Ciebie na dziś „Pieniądze dają szczęście, a przynajmniej są bardzo pomocne w jego osiągnięciu”. Mówię to z perspektywy osoby, która od pięciu lat mieszka z dala od domu rodziców. A przedział o jakim mówiłem to 1,2k-5k PLN miesiecznie w perspektywie najblizszych 5 lat. 1,2k PLN to na prawdę za mało, jak na dzisiejsze ceny mieszkań ;pp Z drugiej strony nie chodzilo mi o jakies ultrawykanczające prace za 15k PLN miesiecznie, bo na to jest juz jednak sie dosc ciezko załapac.

  Pozdr! Onetowy Troll

Leave a Reply