Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

Autostopem przez galaktykę

The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy

W roku 2005 pojawiła się ekranizacja książki Douglasa Adamsa „The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy”, czyli „Autostopem przez galaktykę”.

(Mało znany jest fakt, iż książka była podsumowaniem słuchowiska stworzonego przez Adamsa dla radia BBC w roku 1978. Książka wydana została dopiero w 1979.)

Film z roku 2005 moim osobistym zdaniem raczej słaby, jakby nie umiano poradzić sobie z dość abstrakcyjnym (angielskim) humorem Adamsa. Wszystko poprawni, a efekt prawie żadem. Standard przy ekranizacjach.


Chciałbym jednak tutaj opowiedzieć o wcześniejszej, bardzo słabo znanej ekranizacji telewizyjnej z roku 1981. produkcja Brytyjska BBC. Miałem ostatnio przyjemność obejrzeć tę serię. 6 odcinków po ok 30 min. Dobra realizacja, bez zbędnych skrótów ( to w ogóle jest chyba okres miniseriali w BBC – Ja Klaudiusz, Kroniki Narnii… trochę ich wówczas powstawało i wszystkie są do dziś kultowe, pomimo nowszych ekranizacji), cały serial bardzo fajnie operuje humorem Adamsa, aktorzy dobrani w doskonały sposób, a efekty wizualne to jak na lata 80te prawdziwy majstersztyk. Podział na odcinki zdecydowanie dobrze wpływa na tempo narracji, bo przecież pierwotnie słuchowisko też było podzielone, a film z 2005 jakoś nienaturalnie wprowadza genialne komentarze z poradnika dla autostopowiczów. Tutaj mamy je na początku i końcu odcinków co wkomponowuje sie w fabułę.
Jeśli gdzieś będziecie mieli okazję dostać w swoje ręce ten serial, szczerze polecam.

Strona Serialu: http://www.bbc.co.uk/cult/hitchhikers/

Related Posts

Leave a Reply