Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

8 przydatnych pluginów do WordPressa

Poniżej niewielka dawka przydatnych, choć może mniej znanych i mniej rozbudowanych pluginów do wordpressa. Wszystkie one wielokrotnie przydały mi się przy różnych projektach i zachęcam do używania na własnych stronach:

http://farm5.staticflickr.com/4089/5035746722_88b44d80ec_z.jpg

1. Disable parent menu links – jeśli z jakiegoś powodu chcemy zablokować w menu linki-rodziców. Od niedawna można to zrobić ręcznie z poziomu „menu” z wordpressa. Niemniej plugin wart uwagi przy skomplikowanych projektach, gdzie mamy skomplikowaną strukturę stron.

2. Simple page ordering – pozwala poukładać strony zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. Podobnie jak poprzedni, część jego możliwości została już wbudowana w wordpressa (rozbudowane tworzenie własnych menu – jak tu nie lubić tego systemu!), niemniej w dużych projektach pomaga zachować porządek w strukturze stron.

3. Display widgets – pozwala zarządzać widgetami w sidebarach w sposób jaki moglibyśmy sobie tylko wymarzyć. Każdy widget możemy oznaczyć tak by wyświetlany był tylko na określonej przez nas stronie, lub tylko na niej się nie pojawiał. Bardzo pomocne w praktycznie każdym projekcie większym niż blog. Genialnie łączy się z możliwościami frameworków typu PlatformPro.

4. List category posts – Jeśli potrzebujemy wysupłać z całego loopa jedną kategorię postów i umieścić ją w konkretnym miejscu, to potrzebujemy właśnie tego narzędzia. Przydatne jeśli nie chcemy, nie umiemy, lub nie opłaca nam się inwestować czasu w grzebanie w php (tworzenie szablonu strony dla jednej wybranej kategorii postów). Za pomocą shortcode, ID kategorii oraz szeregu zmiennych tworzymy listę najnowszych wpisów z jednej, lub kilku kategorii i umieszczamy gdzie chcemy. W środku tekstu czy w sidebarze, czego nie umożliwia opcja dodawania kategorii jako podstron przy tworzeniu własnego menu.

5a. Page peel – mały flashowy gadżet, który montuje nam w rogu strony odginającą się kartkę, która jest jednocześnie linkiem i pozwala wrzucić obrazek. Po najechaniu strona odgina się tworzą ciekawy efekt. Niestety małe możliwości modyfikacji

5b. Page cornr – prosty pluginek podobny do page peel wykorzystujący jquery. Mniej atrakcyjny graficznie, ale bezpieczniejszy dla szerszego grona przeglądarek i dający większe możliwości modyfikacji.

6. Simple contact form – prosty i jednocześnie rozbudowany w możliwościach automat do kontaktów. Dość łatwa modyfikacja css i wklejanie za pomocą shortcode’ów. Nic się nie zawiesza, nic nie koliduje z przeglądarkami.

7. price-calc – dosyć trudna do nauczenia składnia, ale zainwestowanie czasu w naukę tego pluginu odwdzięcza się dużymi możliwościami tworzenia kalkulatorów online. Plugin nie wybacza żadnej spacji, więc trzeba dużo cierpliwości w wyszukiwaniu błędów wykrzaczających całe równanie. Nie znalazłem wśród pluginów nic lepszego i bardziej elastycznego.

8. Sierotki – Prosty plugin pomagający poradzić sobie z problemem sierot i wdów. Pomaga tam gdzie nie działają napisane pod inną składnię i gramatykę pluginy do zarządzania typografią. Polski!

Wszystkie pluginy dostępne są w oficjalnym katalogu pluginów na wordpress.org

zdj. jjz @ Flickr

About the author

Leave a Reply