Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com
Maciej Rynarzewski - mikroagencja kreatywna
+ 48 664 453 930 – maciej.rynarzewski@gmail.com

Nadanie ziemi w Puszczy Przełomskiej z 22 grudnia 1522 roku

    Poniższy dokument oraz (najprawdopodobniej) jego transkrypcja pochodząca z Metryki Litewskiej stanowią najstarsze świadectwo odnośnie dziejów miasta Sejny. W dotychczasowej literaturze pokutuje błędne przekonanie, iż jest to nadanie ziemi na rzeką Sejną, jednak jak wynika z analizy tekstu ML jest to nadanie ziemi w powiecie przełomskim z zaznaczeniem i iż dzierżawca ma sam wyszukać odpowiedni teren dla nadania. O nadaniu nad rzeką i jeziorem Sejny mówi dopiero dokument z 21 maja 1523 roku.
    Jeśli dotychczas wiedzę o historii czerpaliście jedynie z książek i opracowań to zapraszam na zatknięcie się z „prawdziwą” historią. Dokument faktycznie ma te prawie 500 lat, a transkrypcja (i dokonana przeze mnie transliteracja) tekstu pochodzi z księgi wpisów Metryki Litewskiej z kancelarii WKL. Zdjęcie dokumentu jest mojego autorstwa i wykonałem je w Muzeum Ziemi Sejneńskiej w Sejnach.
nadanie ziemi Ivanowi Wiszniowieckiemu w 1522

transliteracja z jezyka Starobiałoruskiego:

Wojewodie podliaszkomu, marszalku naszomu, derżawcy ożskomu i perelomskomu i radunskomu, panu Januszu Kostiewiczu. Bil nam czolom dworianin nasz kniaz Iwan Michajłowicz Wiszniewieckij i prosil w nas pusczy w Perelomskom powiete. Ino my, z laski naszoje na ego czolombitie to wczynili, a proto ż, aby iesi iemu zabel puszczi naszoje Perelomskoje wdolż na polmili i wszyrki też na w polmili tam gdie by nam nieszkodno było, i w to ażby eci emu uberanie dal. Pisan u Parcowie, pod jiet bożogo narożenia 1000 piatsot 22, miesaca diekabria 22 dien, indykt 11. W tom listie ruka korolewskaja. Kopot, pisar.

[Metryka Litewska 12, nr 78, s. 195]

Related Posts

Leave a Reply